صفیه خانم میرقات خویی sizin hamraz -


صفیه خانم میرقات خویی

پست با عنوان «صفیه خانم میرقات خویی» از وبلاگ «sizin hamraz» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

صفیه خانم میرقات خویی


                                شاعره ای از دیار آذربایجان


                                                                                                 رضا همراز                                                                  


سرکار خانم صفیه مرقات خویی متخلص به اختر یکی از زنان شاعر آذربایجانی می باشد که اکنون با گذشت 85 سال سن در کنار شریک زندکی خود استاد پرویز صانعی به گذران زندگی مشغول است . اختر خانم به سال 1310 شمسی در دارالصفای خوی دیده به هستی گشوده و پس از تحصیل ابتدایی و راهنمایی به تبریز آمده و تحصیلات خویش را در دانشگاه تبریز به اتمام رسانیده اند. ایشان در 16 بهمن ماه 1335 از دانشگاه تبریز موفق به دریافت لیسانس می شوند . عنوان پایاننامه این شاعره گوشه گیر  « بررسی سیاسی ترکیه در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست » بود . در سال 1335 شمسی دانشگاه تبریز طی اقتراحی  در بین شعرا بیت  زیر ادیب نیشابوری را به مسابقه می گذارد :


دل به زلف تو شد نیامد باز                              چه کند خسته بود و راه دراز ...


البته ادیب نیشابوری این  شعر را باقتفای شعری از سعدی شیرازی به وزن خفیف مسدس مخبون اصلم مسبغ یا مقصور و قافیه مختوم به « آز » که فرخی نیز شعری به همین وزن و قافیه دارد سروده بود .


وبلاگ «صفیه خانم میرقات خویی» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «sizin hamraz» ندارد.