داستان شیخ عبدالرزاق « مثنوی شیخ صنعان » sizin hamraz -


داستان شیخ عبدالرزاق « مثنوی شیخ صنعان »

پست با عنوان «داستان شیخ عبدالرزاق « مثنوی شیخ صنعان »» از وبلاگ «sizin hamraz» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

داستان شیخ عبدالرزاق « مثنوی شیخ صنعان »


                                                                                      رضا همراز


احمدی تبریزی از شعرای قرن نهم هجری می باشد . این شاعر گمنام متولد تبریز بوده و در این شهر نشو و نما یافته بود . احمدی به غیر از دیوان اشعار ترکی و فارسی اش مثنوی « یوسف زلیخا » ، « اسرار نامه » در 1865 بیت «داستان شیخ عبدالرزاق مثنوی شیخ صنعان » در 254 بیت را نیز از خود به یادگار گذاشته است . این شاعر والامقام خودش نیز دارای رتبه ارتشی بود و از امراء سلسله آق قویونلو محسوب می شد .پاره ای از اشعارش در کشور همسایه ترکیه منتشر گردیده است . خوشبختانه مثنوی شیخ صنعان که مدتها بود در وجه همت ادبیات پژوه فاضل آقای فیروز رفاهی علمداری بود با مقدمه ای مبسوط در150 صفحه توسط نشر فیروزان تهران انتشار یافت . بی شک چاپ و نشر این چنین کتابهایی در روشن شدن تاریخچه زبان ترکی آذربایجانی سودمند است . برای دکتر رفاهی به جهت کار ارجمندشان تبریک گفته ، دوستداران ادبیات آذربایجانی را به مطالعه این کتاب دعوت می نمائیم .ذیلاً به ابیاتی از این شاعر تمثیل جسته می شود .


خوش مطیع ایدی مگر کیم خانینا   


چوخ دعا ائیلردی دائم جانینا


آتاسیندان قالمیش ایدی جانین اول  


 هم ایناملو خولی ایدی آنین اول


جد به جددن میر و میران ایدی اول  


 موصل و قومیندن اول طرخان ایدی اول


آدی اول شاهین خلیل الله ایدی  


 فعلی دائم حسبت لِالله ایدی


ابن بکتاش اول شهنشاهِ جهان   


آغ قویونلودان معیّن پهلوان


ایرمه سین یاربّ کمالینه زوال  


 گؤرمه سین دوران الیندن انتقال.


وبلاگ «داستان شیخ عبدالرزاق « مثنوی شیخ صنعان »» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «sizin hamraz» ندارد.