آیا کشت و کاربرد مواد مخدر حلال است؟! پدیده معماری -


آیا کشت و کاربرد مواد مخدر حلال است؟!

پست با عنوان «آیا کشت و کاربرد مواد مخدر حلال است؟!» از وبلاگ «پدیده معماری» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

در گزیده­ای از بیانات و فتاوای مراجع معظم تقلید و علما در خصوص حرمت مواد مخدر قرآن كریم: سوره بقره آیه 195 چنین آمده است.


ترجمه: به دست خودتان، خود را به هلاكت نیندازید. پیامبر بزرگ اسلام (ص) چنین زیبا می فرمایند:


حَرام عَلی اُمَتی كُلُ مُفتِر وَمُخَدِر. ترجمه: كل سستی آورها و مخدر ها بر امت من حرام است (كتاب الضاروالنافع)


با این‌حال، آگاهان دین اسلام تاکید می‌دارند که در هرحالتی، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر و هر آن چیزی که عقل انسان را زایل سازد، از دیدگاه اسلام حرام است و به‌ همین ترتیب کوکنار، هیروئین و چرس نیز که نشه‌آور بوده و انسان را از کرامت انسانی‌اش دور می‌سازد.


علماى اهل‏سنّت نیز با مواد مخدّر مخالفند؛ مثلاً ابن حجر مى‏گوید: حشیش كه یكى از مواد مخدر به شمار مى‏آید از جمله مسكرات و حرام است.  بیشترین آگاهان اهل‏سنّت مى‏گویند: امّ سلمه از پیامبر بزرگ اسلام نقل كرده است: «آن حضرت از هر مسكر و مفترى نهى مى‏كرد».


یوسف قرضاوى مى‏گوید: «و المخدرات من حشیش و أفیون و غیرها مثل المسكرات فی حرمة تداولها و توزیعها»؛ خوردن و توزیع مخدرات؛ مثل: حشیش و افیون همچون مسكرات دیگر حرام است. و نیز مى‏گوید: «كل ما لابس العقل و أخرجه من طبیعة الممیزة المدركة... فهو خمر حرام حرمه اللَّه و رسوله الى یوم القیامة»؛ هر چیزى كه عقل را بپوشاند و آن را از طبیعت و قوّه دركش بیرون سازد، خمر و حرام است؛ زیرا خدا و پیامبرش تا قیامت آن را حرام فرموده‏اند.قرضاوى نیز اتلاف مال و ویرانى خانواده را از ضرر هاى استعمال مواد مخدر دانسته است كه شخص معتاد به آن، از قوتِ فرزندان، در راه مواد خرج مى‏كند و از ابن تیمیه نقل كرده است استعمال مواد مخدر موجب «فقدان غیرت» مى‏شود. و با استناد به آیه 195 سوره بقره  مى‏گوید: براى مسلمان روا نیست كه غذا و آشامیدنى‏اى را استفاده کند كه به سرعت یا آرامى او را بكشد... یا به او ضرر برساند و اذیتش كند... مسلمان ملك خودش نیست بلكه او سرمایه دین، امت و ضامن حیات، صحت و مال خود است و نعمت‏هاى الهى نزد او امانت است و نباید در نگهدارى آن غفلت كند.


پیامبر صلى الله علیه وآله وسلم فروش انگور را به كسى كه قصد دارد شراب بسازد حرام مى‏داند و كشت خشخاش نیز به قصد فروش مواد مخدر حرام است.


ساختار شیمیایى مواد مخدر از جمله آلكالوئیدها محسوب مى‏شوند و آلكالوئیدها دسته‏اى تركیباتی ‏اند كه اغلب، سرچشمه گیاهى دارند و گاهى هم از راه سنتز به دست مى‏آیند و معمولاً از سه، چهار یا پنج عنصر تشكیل مى‏شوند.


تریاك، ماده مركبى است كه از تیغ زدن گرز نارس خشخاش (پاپاورسمنیفرم) به دست مى‏آید كه «پاپاور» نام لاتین خشخاش و «سمنیفرم» به معناى خواب‏آور است. ناركوتین هم نام تجارى تریاك می باشد.


دشمنان انسانیت و اسلام، در پى غارت هویت جوانان هستند و یكى از ابزار ذبح جوانان، توزیع مواد مخدر بین آنان است و همچنان کشت و قاچان آن هم یك توطئه‏اى است كه قدرت‏هاى بزرگ به وسیله آن به ما ضربه بزنند.


از آنجاییکه اسناد و دلایل ثابت و دقیق را درباره حرام و مضر بودن مواد مخدر بازگو کردیم، به آگاهان دین و آموزگاران مکاتب هم ضروری و لازمی می باشد که از اضرار مواد مخدر نوجوانان و جامعه را آگاه بسازند که تا از کشت این مواد مهلک و نابودکننده خود داری نموده و بدیل آن چیزی دیگری را برگزینند. به گونه مثال کشت زعفران می تواند بهترین بدیل در برابر تریاک و امثال آن می باشد که هم در جامعه مفید است که هم انتقال و بازاریابی آن آبرومندانه است.


چرا مردم این روزگار از آگاهی اسلامی برخوردار نیستند و خودشان دشمن خود را می پرورند؟ خاموشی آگاهان علم و دانش و رفع ناکردن وجیبه های دینی شان سبب پاسخگویی فردای شان در برابر پروردگار شان خواهد بود.


وبلاگ «آیا کشت و کاربرد مواد مخدر حلال است؟!» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «پدیده معماری» ندارد.