ژنومیکس چیست؟ موسسه کشاورزان سبز جوان -


ژنومیکس چیست؟

پست با عنوان «ژنومیکس چیست؟» از وبلاگ «موسسه کشاورزان سبز جوان» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

یكی از شاخه های علمی شناخته شده در حوزه زیست شناسی ، ژنتیك است كه در واقع علم مطالعه توارث یا انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر است.
ژن ها حامل دستورالعمل های لازم برای ساختن پروتئین ها هستند كه به نوبه خود فعالیت های سلول و اعمال مختلف بدن را تعیین می كنند و به این ترتیب در بروز صفات گوناگون نقش دارند. بتازگی دانشمندان در قالب حوزه جدیدی از علم با عنوان ژنومیكس به مطالعه این دستورالعمل های ژنتیكی پرداخته اند. در حقیقت ژنومیكس واژه جدیدی است كه به مطالعه همه ژن های موجود در بدن یك ارگانیسم (ژنوم) و نیز تعامل این ژن ها با یكدیگر و با محیط اطراف او می پردازد و به عبارتی توالی ، ساختار و عملكرد ژنوم را مطالعه می كند. تمركز این شاخه علمی نوین بر مطالعه و تفسیر اطلاعات ژنتیكی یا همان ژنوم ارگانیسم است.
این اطلاعات شامل اعمال هر یك از ژن ها به تنهایی ، شیوه تنظیم فعالیت آنها و چگونگی تاثیرپذیری این ژن ها از ژن های دیگر و محیط اطرافشان می شود. ژنومیكس شناخت ما از ارگانیسم های زنده را از سطح ملكولی تا سلول ، همه ارگانیسم و بالاخره در سطح جمعیت متحول می كند و دركمان را از تكامل و روابط بین گونه ها ارتقا می دهد. مجموعه فعالیت دانشمندان در حوزه ژنومیكس با استفاده از نسل جدید ابزار علمی صورت می گیرد كه به آنها در تعیین ترادف یا توالی ژن ها، پیام های این ژن ها و محصولات پروتئینی آنها و بالاخره تعبیر و تفسیر اطلاعات به دست آمده كمك می كند. یكی از مراحل بررسی های ژنومیكس به كارگیری روش های سریع برای توالی یابی ژن هاست كه اكنون در بیشتر آزمایشگاه های پیشرفته بخش اعظم آن به كمك ربات ها و رایانه ها انجام می شود. مرحله بعد شامل به كارگیری اطلاعات است. یك ژنوم مشخص حاوی میلیون ها قطعه كد ژنتیكی است.
محققان در حال حاضر از یك كیت (بسته آزمایشگاهی برای یك منظور خاص) رایانه ای و روش های ریاضی كه در مجموع بیوانفورماتیك گفته می شود برای تفسیر، دستكاری و آنالیز این اطلاعات استفاده می كنند. یك شبكه رایانه ای جهانی به نام grid در حال شكل گیری است تا به دانشمندان امكان دهد هزار بار سریع تر از آنچه با استفاده از اینترنت میسر بود، به اطلاعات مشترك دست یابند و این اطلاعات ژنتیكی را مبادله و دستكاری كنند.از دیگر مراحل مهم ژنومیكس می توان به تهیه عكس های فوری یا اسنپ شات های ژنتیكی اشاره كرد. به دلیل آن كه در یك زمان خاص همه ژن های یك ارگانیسم فعال نیستند و ردیابی عملكرد ژن ها در حالی كه فعال هستند میسر است.
دانشمندان باید تصاویری از عملكرد ژن ها طی یك فرآیند خاص در حال انجام تهیه كنند تا آن روند را بخوبی شناسایی كنند.از نكات مهم بررسی های آزمایشگاهی در حوزه ژنومیكس استفاده از گونه های مدل است.
ژن های منفرد و محل آنها در طول كروموزوم ها ممكن است در گونه های مختلف تشابه زیادی داشته باشند؛ بنابراین مطالعات ژنومیكس در تعدادی گونه مدل ، اطلاعاتی فراهم می كند كه برای دیگر گونه ها نیز قابل استفاده است. برای مثال ، نتایج به دست آمده از مطالعه روی مگس میوه یا مخمر در مورد انسان نیز كاربرد دارد. اگر دانشمندان دقیقا دریابند بدن چطور به پیوندهای بافتی واكنش نشان می دهد موفق به ارتقای سیستم های پیوند و ترمیم سلول می شوند و بالاخره شناخت فاكتورهایی كه میزان و نوع مواد شیمیایی ساخته شده در یك سلول را تعیین می كنند دستیابی به فرآیندهای بهتر و جدید بیوتكنولوژی صنعتی را ممكن خواهد كرد. همه این موفقیت ها و پیشرفت ها در سایه بهره مندی از علم نوین ژنومیكس صورت می پذیرد و تكنیك های ملكولی مورد استفاده در ژنومیكس امكان مطالعه سیستم های بیولوژیك را با دقت و حساسیت بسیار بالا كه پیش از این قابل دستیابی نبود، فراهم می كنند.


وبلاگ «ژنومیکس چیست؟» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «موسسه کشاورزان سبز جوان» ندارد.