دور جدید بی‌احترامی به پاسپورت ایرانی این‌بار توسط سعودی‌ها ورزقان نیوز (ستارخان) -


دور جدید بی‌احترامی به پاسپورت ایرانی این‌بار توسط سعودی‌ها

پست با عنوان «دور جدید بی‌احترامی به پاسپورت ایرانی این‌بار توسط سعودی‌ها» از وبلاگ «ورزقان نیوز (ستارخان)» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

جیبوتی بالاتر از ایران؛


 تنزل ارزش پاسپورت ایرانی تا جایی پیش رفته است که رژیم سعودی برای صدور ویزای حجاج ایرانی، کشور ثالثی را به جای جمهوری اسلامی در نظر گرفته است.

گروه سیاسی مشرق - در روزهای تبلیغاات انتخاباتی سال 92، حسن روحانی و تیم رسانه‌ایش با دست مایه قراردادن شعار بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی و طرح این موضوع که روادید ایران در دولت گذشته بی اعتبار شده است، سعی در فضاسازی و جلب آرای مردمی کردند.
روحانی در برنامه تبلیغاتی خود و در پاسخ به سوال ایرانیان خارج از کشور گفته بود: به همه هموطنان قول خواهم داد که بزرگان،  افتخارات و میراث فرهنگی ایران و بزرگانی که برخی همسایگان در حال تصاحب آنها هستند را برمی‌گردانم و همچنین قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم. (انتخاب، ۱۱۴۰۲۰)

حال که تقریبا سه سال از عمر چهارساله این دولت طی شده، ناتوانی در تحقق این وعده انتخاباتی برای همگان مشخص شده است. طنز تلخ ماجرا آنجاست که جایگاه پاسپورت ایرانی در این مدت بهتر نشده که هیج، حتی دچار افت شدید نیز شده است.

در آخرین نمونه از بی‌احترامی به پاسپورت ایران، می‌توان به مذاکرات مسئولان سیاست خارجی و سازمان حج و زیارت با طرف سعودی برای بررسی نحوه اعزام زوار ایرانی مراسم حج امسال اشاره کرد؛ در همین رابطه علی جنتی امروز در حاشیه جلسه با اعضای اتاق بازرگانی ایران، در میان خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی، از آخرین تصمیم سعودی‌ها برای قبول زائران ایرانی پرده برداشت.

85وی که به نوعی از متولیان برگزاری مراسم حج در کشور محسوب می‌شود اعلام کرد: در چند ماه گذشته (عربستان) حتی به مسئولان سازمان حج و زیارت برای حضور و مذاکره ویزا ندادند و برای اولین بار در یک کشور ثالث ویزا صادر شد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طرف عربستانی برخوردهای منفی با مسئولان سازمان حج و زیارت داشته است و با اینکه اعلام کردیم کشور سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است و می‌تواند برای حجاج ایرانی ویزا صادر کند، اما آنها می‌گویند ویزا باید در کشور ثالث صادر شود که به هیچ وجه برای ما امکان‌پذیر نیست.(فارس، 13950130000302)


 

این درحالی است که بی‌عرضگی حکام سعودی باعث آن شد که بیش از 465 تن از هموطنان ما که در مراسم حج سال گذشته حاضر بودند در فاجعه منا جان خود را از دست دادند که در میان شهدا نام دکتر غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در کشور لبنان که قبل از آن سعودی‌ها قصد ترور ایشان را نیز داشتند، به چشم میخورد.

همچنین براثر ضعف مدیریت آل‌سعود، سال گذشته در ماجرای سقوط جرثقیل در جنب خانه خدا نیز تعدادی از زوار من جمله دکتر سیداحمد حاتمی از دانشمندان برجسته پژوهشگاه فضایی ایران به لقا الله پیوستند.


این درحالی است که با نیم نگاهی به کارنامه دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن تاکنون، می توان به موارد زیادی از پسرفت در تحقق شعار بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی برمی خوریم. شعاری که هرگز محقق نشد و در طی این سال‌ها نیز جایگاه پاسپورت ایرانی در میان کشورها، با افت مواجه شد.

موسسه Henley and Partners، موسسه‌ای بین المللی است که در زمینه مسائل اقامت و شهروندی در حال فعالیت است و هر ساله با انتشار جدولی با همکاری اتحادیه حمل و نقل هوایی (IATA)، اعتبار گذرنامه‌های هرکشور را رتبه‌بندی می‌نماید. این رده بندی برپایه تعداد کشورهایی است که حامل هر گذرنامه می‌تواند بدون دریافت روادید، وارد آن‌ها شود.
ـ
در تیرماه ۹۲ و درست در انتهای دولت دهم ایران در رتبه هشتادوششم جدول ارزش گذاری پاسپورت کشورهای دنیا قرار داشت. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌های حسن روحانی مبنی بر آشتی با دنیا و بازگشت عزت به پاسپورت‌ها، ایران با یک پله سقوط در رده هشتاد و هفتم جدول سال ۲۰۱۴ قرار گرفت! در این جدول افراد با در دست داشتن پاسپورت ایرانی می‌توانستند بدون ویزا به ۴۰ کشور دنیا سفر نمایند.


ـ


وبلاگ «دور جدید بی‌احترامی به پاسپورت ایرانی این‌بار توسط سعودی‌ها» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «ورزقان نیوز (ستارخان)» ندارد.