علت آرایش افراطی بین زنان ایرانی از زبان کارشناس online journalism -


علت آرایش افراطی بین زنان ایرانی از زبان کارشناس

پست با عنوان «علت آرایش افراطی بین زنان ایرانی از زبان کارشناس» از وبلاگ «online journalism» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مطابق آمار ایران جزو سه کشوری اول مصرف کننده لوازم آرایشی در جهان است.


بازار لوازم آرایشی در ایران نظر کشورهای مختلف را به خود جلب کرده است.شبکه خبری فرانس 24 با اشاره به بازار خوب لوازم آرایشی  در ایران برداشته شدن تحریم ها را فرصت مناسبی برای ورود به این بازار مصرف دانسته. این شبکه همچنین ایران را سومین بازار مصرف لوازم آرایش دنیا نامیده بازاری که البته یک سوم لوازم آرایشی موجود در آن تقلبی و بقیه متعلق به برندهای بی نام و نشان میباشد.


نیره توکلی جامعه شناس:اهم دلایل را مصرف گرایی ایرانی ها،تقلبی بودن لوازم آرایشی،یکسان شدن معیار زیبایی و وجود نداشتن یک هویت ملی میداند.


این جامعه شناس همچنین شکاف عظیم در تقسیم منابع  را از دیگر دلایلی میداند که بر روی تمایل زنان به آرایش اثر گذار است.به نظر ایشان شکاف های عظیمی میان دارندگان منابع مالی و زنانی که تلاش میکنند  آن منابع را کسب کنند وجود دارد. بسیاری از زنان به جای آنکه به فکر استقلال اقتصادی  خود باشند،تلاش میکنند تا با افرادی آشنا شوند که به این منابع وصلند.


وقتی زیبایی یکسان میشود


توکلی میگوید آرایش کردن خود وتلاش برای زیباتر شدن  تلاشی برای جذب منابع مالی از این طریق است. ما در زبان عامه هم این را میبینیم که مردان و زنان زیادی از زنانی صحبت میکنند که با ظاهر خود تلاش میکنند تا به شرایط خوب برسند.البته این بدین معنا نیست که تمام کسانی که از لوازم آرایشی استفاده میکنند دلیلشان رسیدن به منابع است.


نیره توکلی به موضوع یکسان شدن زیبایی پرداخته و میگوید:موج هایی در ایران وجود دارد  که زیبایی را به یک شکل  میکند.و آن را از تنوع میاندازد. مثلا تعداد زیادی از زنان از هر طبقه اجتماعی و اقتصادی و با هرتیپ ظاهری عمل جراحی زیبایی میکنند. آرایش نیز تلاشی است برای نزدیک شدن به این زیبایی یکسان شده. در فرهنگ امروز ما بر روی تنوع چهره ها کار نشده است.برای مثال هنر پیشه های ایرانی بسیار شبیه هم هستند. که این به یکنواخت شدن چهره ها دامن میزند. رسانه ها بطور نا خود آگاه معیارهای زیبایی شناختی را یکسان میکنند. تنوع زیبایی شناختی نژاد های مختلف در ایران از احترام برخوردار نیست.این در حالی است که معیارهای زیبایی شناختی در کشورهای پیشرفته یکسان نیست و در آن تنوع میبینیم. این یکسان بودن و شبیه بودن افراد در ایران از دیگر دلایلی است که موجب میشود زنان بخواهند از این طریق شبیه یکدیگرشده و البته به یک معیار مشخص نزدیک شوند.


وی در انتها دلیل دیگر آرایش افراطی زنان در ایران را اینگونه توضیح میدهد:به این دلیل که چهره زنان در ایران در معرض دید است. به همین دلیل آنها برای ابراز وجودبه این قسمت توجه بیشتری میکنندآنها چون چهره شان را مهمترین ترین بخشی میدانند که در جامعه از آن طریق شناخته میشوند به آن بهای زیادی داده و در نتیجه زیاد آرایش میکنند.


منبع:فرارو


 


وبلاگ «علت آرایش افراطی بین زنان ایرانی از زبان کارشناس» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «online journalism» ندارد.