برجام، نقطه سرخط تراوش اندیشه -


برجام، نقطه سرخط

پست با عنوان «برجام، نقطه سرخط» از وبلاگ «تراوش اندیشه» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

برجام، نقطه سرخط


غلامرضا جمالی زاده


موضوع مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی، پس از 12 سال فراز و نشیب بالاخره به نقطه پایانی رسید و در نگارش تاریخی این فرآیند عجیب و طولانی، رویدادی رخ داد که بتوان گفت باید نقطه گذاشت و به سر خط پاراگراف بعدی رفت. این رویدا چیزی نبود جز آنکه پس از حدود 10 سال مذاکره، با رویکرد تأثیرگذار دولت تدبیر و امید، روند مذاکرات با شتابی باورنکردنی روبرو شد و به طرحی مهم به نام " برنامه جامع اقدام مشترک" یا به اختصار "برجام" رسید.
این تشبیه از آن رو مناسب است که به جرأت میتوان گفت در بیان داستان تاریخی مذاکرات هسته ای در طول 12 سال گذشته، همه ماجراها تا زمانی که به مرحله توافقات حساس رسید و نام "برجام" برخود گرفت را میتوان در یک بند و پاراگراف نوشت و فقط با رسیدن به طرح برنامه جامع اقدام مشترک بود که قابلیت آن را یافت که از نظر ادبیات نگارشی در بند و پاراگرافی دیگر نگاشته شود.
مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۱۳ ( آذر 1392) یعنی در اولین ماههای شروع بکار دولت تدبیر و امید آغاز شد. به مدت ۲۰ ماه کشورها درگیر مذاکره بودند و در آوریل ۲۰۱۵ ( فروردین 1394) تفاهم هسته‌ای لوزان شکل گرفت. این توافق موجی از امید و صلح و آرامش در آینده را به ایران و جهان ارمغان داد؛ اما پس از همین توافق مهم و جهانی بود که بسیاری از آنهایی که منافع خود را درصورت اجرایی شدن این طرح در خطر می دیدند شروع به واکنش های تند کردند. در خارج از کشور دولت غاصب و جعلی اسرائیل، کشورهایی همچون عربستان سعودی و گروههای حامی اسرائیل در کنگره، سنا و حتی دولت آمریکا از جمله مخالفان توافق بودند و در داخل نیز با وجود حمایت های آشکار و تأثیرگذار اما همراه با نقد، نصیحت و راهنمایی مقام معظم رهبری، گروههای دلنگران و همیشه مخالف پیشرفت و توسعه کشور، شروع به تخریب و حتی تهدید دولت کردند و به سربازان جبهه دیپلماسی کشور که مورد لطف و تقدیر رهبر بزرگوارشان قرار گرفته بودند با پررویی تمام برچسب وطن فروشی و خیانت زدند؛ هرچند به لطف خدا و ورود مقتدرانه رهبری معظم به ماجرا نتوانستند به اهدافشان برسند اما باز هرجا که توانش را داشتند با گوشه و کنایه به تخریب مشغول شدند.
هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری و اتخاذ راهکارهای هوشمندانه برای بررسی دقیق تر و ظریف تر توافقات و تعبیه ی کانالهای نظارتی همه جانبه، ادامه این رویداد مهم را با موفقیت های بیشتری همراه کرد و با تلاش فراوان تیم هسته ای، در آخرین روزهای دیماه 1394 مرحله اجرایی شدن برجام و اعلام رسمی آن را موجب شد و نهایتاً باعث گردید تا در یک بازی برد- برد، نظام جمهوری اسلامی بتواند حقانیت خود را در جامعه جهانی به اثبات برساند و حقوق از دست رفته خود را بازیابد.
مسلماً دست یابی ایران اسلامی به حقوق مسلم خود،رفع تحریم های ظالمانه، ورود به عرصه جهانی و برچیده شدن محدودیت های مختلف مالی، نظامی و ارتباطی، ضمن آنکه فضایی آرام را در جامعه ایجاد خواهد کرد نوید تحرکات اقتصادی و صنعتی بیشتری را هم خواهد داد. در چند ماه گذشته که فقط توافق صورت گرفته بود و هنوز تحریم ها برچیده نشده بودند شاهد آن بودیم که قدرت های اقتصادی برای ورود به چرخه صنعت، اقتصاد و بازار ایران با یکدیگر رقابت می کنند و برای ارتباط بیشتر با ایران دست و پا می شکنند. هرچند پرواضح است در این ارتباطات آنها هم به دنبال منافع خودشان هستند ولی در این چرخه بزرگ اقتصادی که ما هم نیازمند ارتباط با دنیا هستیم، باید با مدیریت درست منافع کشورمان را تأمین کنیم.
با درایت و هوشمندی مسئولان دلسوز نظام، هر توطئه و کژی در مسیر آینده شناسایی و البته بی اثر خواهد شد؛ اما نکته مهم آن است که از این پس، به برخی ها که دغدغه شان خودشان است نه مملکتشان، اجازه داده نشود از توطئه های احتمالی دشمنان، سفره ای برای خود پهن کنند و با گره هایی که می زنند کشور را به سمتی ببرند که هزاران عاقل هم جمع شوند نتوانند گره هایشان را باز کنند.


 


چاپ شده در هفته نامه طلیعه امید شماره 66   سه شنبه 29 دیماه 94


وبلاگ «برجام، نقطه سرخط» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «تراوش اندیشه» ندارد.