مدرسه آزاد فکری مهاجر دردانشگاه صنعتی شریف راه تفکر -


مدرسه آزاد فکری مهاجر دردانشگاه صنعتی شریف

پست با عنوان «مدرسه آزاد فکری مهاجر دردانشگاه صنعتی شریف» از وبلاگ «راه تفکر» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

 


مدرسه آزاد فکری مهاجر دردانشگاه صنعتی شریف سبک ویژه خود را دارد. در سایت این مرکز آمده است که:


اگر بخواهیم در مورد روش آموزشی و تبادل نظر مدرسه صحبت کنیم شاید بهتر باشد کمی به روش‌های موجود بیاندیشیم
در این عرصه، یک سبک مناظره‌های پرشور‌اند:
مناظره‌ها ویژگی‌های مثبت فراوانی دارند، نقطه قوت اصلی آن‌ها گفت‌وگو است که اگر عادلانه باشد می‌تواند فکر اصیل را از غیر آن به خوبی متمایز سازد، اما شاید همه‌ی آن‌ها دارای یک نکته منفی مشترک باشند، اینکه در اکثر این مناظرات ادعاها، نقدها و پاسخ‌ها چنان در هیاهوی مناظره گم می‌شوند و در آشفتگی آن در هم می‌ریزند که مخاطبان و اساتید را از شناخت روشن آن‌ها و داوری درباره‌شان محروم می‌کند.
روش دیگر دوره‌ها، درس-گفتارها و کلاس‌ها هستند:
کلاس‌ها هم نکته‌های مثبت فراوانی دارند از جمله طرح منسجم درس‌ها و پیوستگی مطالب، اما باز هم مشکل مهمی وجود دارد که احتمالا همه‌ی ما آن را تجربه کرده‌ایم، کلاس ها معمولا جای بحث و گفت‌وگو نیستند، معمولا سوال‌های پشت سر هم حوصله ارائه کننده را سر می‌برد، حتی مهم‌تر از آن، آنچه در کلاس گفته می‌شود توسط صاحب نظری که اندیشه‌ای مخالف دارد نقد نمی‌شود، به عبارتی سبک کلاس سبکی یک طرفه است. من به یاد دارم وقتی در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف سر کلاسی بودم که موضوع مناسبی برای طرح سوالات بنیادی داشت، اولا همیشه با اکراه در پاسخ گویی به سوالاتم مواجه می‌شدم و حتی اگر استادی با روی باز به سوالاتم پاسخ می‌داد "نمی‌دانستم آیا اندیشمندی هست تا نقدی دیگر مطرح کند؟"
گمان من و دوستانم در مدرسه این است که باید روش بینابینی انتخاب کرد، هم درس باشد تا اساتید به صورت مرتب و منسجم مطالب خود را ارائه کنند تا با در هم ریختگی مطالب - مانند آنچه در مناظره‌های مرسوم رخ می‌دهد مواجه نشویم - و هم گفت‌وگوی میان صاحب‌نظران بر قرار باشد تا در فضایی آرام با دیدن نقدها و پاسخ‌ها به "صورتی مطمئن" تفکر صحیح را بیابیم.
این روش درس-گفت‌وگوست، در این روش به دو استاد - هر کدام چند جلسه - فرصت داده می‌شود تا در موضوع مورد مناقشه (که فقط موضوعاتی است که همه‌ی ما می‌دانیم در موضوعات اندیشه‌ای برای ما و جامعه‌مان مهم است و نه هر موضوع صرفا آکادمیک، که این از راهبردهای موضوعی مدرسه است) مطالب خود را ارائه کنند. پس از ارائه هر دو استاد، جلساتی به صورت مناظره و گفتگو ترتیب داده می‌شود تا این نظرات به صورت عیان‌تری طرح شوند و نقدها روشن گردند و زمینه برای ارزیابی درست نظرات فراهم شود.
این رویکرد ما است، گمان داریم با استقبال شما و اساتید گامی مهم در گفت‌وگو، نقادی و فهم در عرصه علوم انسانی و اجتماعی و اسلامی خواهد بود.


تاکنون چند برنامه توسط این مدرسه فکری برگزار شده است:


 به عنوان نمونه درس-گفتگوی ساختار علم و دین با حضور دکتر حمیدرضا آیت اللهی و دکتر علی پایا  برگزار شده و ویژه نامه ای در مورد جدال اندیشمندان با عبدالکریم سروش در مورد وحی منتشر شده و اخیراً نیز جدال دکتر فنایی اشکوری با آیت الله جوادی آملی در مورد علمی دینی منتشر شده است.


وبلاگ «مدرسه آزاد فکری مهاجر دردانشگاه صنعتی شریف» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «راه تفکر» ندارد.