خطر جدی انتقال غیرمجازدام درداخل استان یادداشت های یک خبرنگار -


خطر جدی انتقال غیرمجازدام درداخل استان

پست با عنوان «خطر جدی انتقال غیرمجازدام درداخل استان» از وبلاگ «یادداشت های یک خبرنگار» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

خطر جدی انتقال غیرمجازدام درداخل استان

خراسان جنوبی - مورخ یکشنبه 1392/09/24 شماره انتشار 18576
نویسنده: رضاپور-مروی


عکس:رضایی
موضوع اصلی گفت و گویمان قاچاق دام است. فکر می کنیم یکی از معضلات جدی و یک تهدید بهداشتی برای استان مرزی ما که لازم است به آن پرداخته شود، همین باشد.


بحث را که با معاون سلامت اداره کل دامپزشکی مطرح می کنیم، او از همان ابتدا تکلیفش را با ما روشن می کند، قاچاق یا حمل غیر مجاز دام !


به عقیده دکتر«قربان زاده»، در شرایط فعلی آنچه بیشتر از آن رنج می بریم حمل و نقل غیر مجاز دام بومی است، موضوعی که دامپزشکی سخت با آن درگیر است. دامی که توسط نیروی انتظامی متوقف می شود اگر غیر بومی باشد، هیچ مشکلی نداریم، تکلیف مشخص است و وارد چرخه کالای قاچاق می شود، تعزیرات می پذیرد، حکم می دهد و حکم هم بازدارنده است. مشکل وقتی است که دام بومی باشد ولی بدون مجوز، آن وقت به عنوان تخلف بهداشتی به دادگستری ارجاع داده می شود. اما احکام صادره به دلیل قدمت 40 ساله قانون دامپزشکی بازدارندگی ندارد و جریمه ها سخت نیست و دام هم مسترد می شود. دامپزشکی براساس قانون مصوب 1350 مسئول اصلی تامین بهداشت دام و فرآورده های مربوط و پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام است ولی این قانون به اصلاح نیاز دارد.


وبلاگ «خطر جدی انتقال غیرمجازدام درداخل استان» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «یادداشت های یک خبرنگار» ندارد.