تعالی سازمانی همه جهانیان صد مقاله -


تعالی سازمانی همه جهانیان

پست با عنوان «تعالی سازمانی همه جهانیان» از وبلاگ «صد مقاله» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

کوتاه بینی ائدئولوژی های جهانی باعث شده که: تئوریسین ها همه در فکر نجات خرده گروهها، یا خرده فرهنگ ها باشند. حتی اگر کلان فکر کنند برای رفاه و ارتقا جایگاه: یک سازمان تلاش کنند و از: اداره مردم جهان در یک دید کلی هراسان هستند، و خواستار محدود کرن جمعیت، یا کاهش آن و در نهایت نابودی و ویرانگری آن هستند. تعالی سازمانی گرچه یک تئوری موفق و جدید است، ولی در تضاد کامل با تعالی انسانی و بینش نوعدوستی انسان است.


    امام علی در نامه اش به مالک اشتر می نویسد: مردم دو دسته هستند یا همکیش یا همنوع تو هستند. اگر همکیش تو نبودند همنوع تو هستند. لذا نباید بین مردم تبعیض قائل شد. در حالیکه تعالی سازمانی، فقط در اندیشه رفاه اعضا یک سازمان و: ارتقا سطح آموزش یا رفتار آنها می باشد. و این ارتقا هم باید به نحوی باشد که: به سود اوری بیشتر سازمان بیانجامد. این فاجعه زمانی خوب تفسیر می شود که: بدانیم منابع محدود است و سود آوری گروه یا : سازمانی به معنی ضرر و زیان گروه، یا سازمان دیگر یا کل جامعه است . زیرا سود در دو صورت امکان پذیر است: قیمت فروش بالا رود و یا هزینه ها کاهش یابد، اولی به معنی پرداخت پول بیشتر برای همان کالا، که به ضرر جامعه است. دومی به معنی کاهش دستمزد و ضرر کارگران است.


 اما در اسلام از دوراه میتوان به تعالی متوازن دست یافت: یکی تزکیه و دیگری صبر و انتظار . ماه رمضان نماد تزکیه است، در ماه رمضان همه آدم ها باید ارتقا یابند، و جایگاه همه آنان در تعالی سازمانی کل بشری دیده شود. مردم روزه دار کمتر می خورند و: مازاد خوراک خود را به دیگران می دهند. تقریبا جای خورده و نخورده شیفت می شود. یعنی دستور روزه داری این است : افرادی که 11ماه همه چیز خورده اند در یک ماه، باید خوراک خود را نصف و کمتر بکنند. گرسنگی ماه رمضان از سپیده سحر تا غروب آفتاب، پس اندازی محسوب می شود که باید در قالب افطاری دادن، یا توزیع غذای نذری بین بقیه مردم که: امکان کمتری داشته اند، در نظر گرفته شود.


  البته ممکن است در اجرا یا عمل اشتباهی رخ دهد، مثلا اشخاص روزه دار، بجای کم خوردن به دو برابر معمول غذا، در سحر یا افطاری مبادرت کنند. و یا بجای اطعام فقرا، به اطعام ثروتمندان برای فخر فروشی اقدام نمایند، ولی استثنا قاعده را از بین نمی برد. قاعده توزیع غذا بین فقرا هست. این از دو جهت موجب ارتقا بشر می شود: یکی آنکه می بخشد که دارای روحی بلند، و احساسی خدایی تر می شود. و کسی هم که غذا را می خورد، بدن او به مواد مورد نیازش می رسد، و جسم سالم تری پیدا می کند تا: بتواند به تعالی روحی بهتری برسد.  اما ارتقا یا تعالی سازمانی در اسلام، حد یقف ندارد یعنی: چه از لحاظ طولی و چه عرضی و ارتفاعی، باید همیشه در حال توسعه باشد.  زیرا یکی از صفات خدا، موسع و واسع هست. یعنی خداوند دوست دار توسعه و تعالی است. لذا همانطور که از نظر روحی و جسمی، ماه رمضان را مایه تعالی انسان قرار داده است. صبر و انتظار را هم به کمک آن فرموده است. برخی علما در تفسیر( استعینوا بالصبر و الصلاه) صبر را همان روزه معنی کرده اند. زیرا در هنگام روزه صبر انسان ارتقا یافته و تقویت می شود. صبر هم متضمن انتظار است، یعنی انسان به انتهای راه  نظر می کند: روزه دار به افطار می اندیشد و: خود را گرسنه نگهمیدارد تا زمان اذان مغرب برسد.  انسان های متعالی همان انسان های منتظر هستند. چشم خود را به انتها درجه انسان کامل دوخته اند، تا روزی از در برسد و جهان را، پر از عدل و داد کند.  مهدی عج همان افطار روزه بلند انسانیت در تمام سول تاریخ است. ممکن است به ما ایراد وارد کنند که شما می گویید: می آید! ولی هنوز نیامده و: معلوم نیست کی بیاید، آیا از انتظار خسته نشدید؟ ایا نمی خواهید دست بردارید؟  اما باید بدانید که کسانی چنین حرف هایی می زنند که: خودشان از ما بدتر منتظر هستند. دشمنان اسلام که آروزی سقوط اسلام را دارند، هیچوقت از انتظار سقوط خسته نمی شوند! بلکه بر عکس با هر حادثه کوچکی در دنیا، تصور می کنند که کار تمام است، و اسلام و جمهوری اسلامی از بین می رود! و شاه و یا آمریکا دوباره بر می گردند. همین الان انتخابات آمریکا که بر قرار است، اقایان می گویند اگر ترامپ بیاید، کار جمهوری اسلامی تمام است! فردا اگر کلیتون هم پیروز شود، مرغ آنها همان یک پا را دارد و می گویند: کلینتون بدتر از ترامپ است. نزدیک به چهل سال است که اینها را می گویند، و هیچگاه از گفتن آن خسته نمی شوند! و هرلحظه منتظرند.  حالا همین ها به ما می گویند: از انتظار خسته نشدید؟   


وبلاگ «تعالی سازمانی همه جهانیان» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «صد مقاله» ندارد.