بخشدار: آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است khashman.blogfa.com -


بخشدار: آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است

پست با عنوان «بخشدار: آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است» از وبلاگ «khashman.blogfa.com» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

محمدامین میربلوچزهی؛ خاش - ایرنا - بخشدار مرکزی شهرستان خاش با اشاره به وجود 85 اثر ثبتی و شناسایی شده فرهنگی، تاریخی و گردشگری در این بخش؛ ضرورت توجه ویژه دستگاه متولی را به این حوزه متذکر شد.


 

به گزارش ایرنا مجتبی شجاعی روزچهارشنبه در جریان بازدید مشترک با رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاش از آثار تاریخی و گردشگری حوزه بخش مرکزی بیان کرد: این بازدید با هدف بررسی وضعیت فعلی آثار و پیگیری برای ترمیم، بازسازی و احیا آنها انجام شد و به طور قطع برای رونق بخشیدن به صنعت مهم گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی برنامه داریم.
وی افزود: بخش مرکزی خاش به عنوان یکی از وسیعترین بخشهای استان با 5 دهستان و قدمتی تاریخی از جمله مناطقی است که آثار تاریخی، ملی و مذهبی زیادی را در خود جای داده است.
وی اظهار داشت: با وجود ارزیابی نسبتا مطلوب در بخش گردشگری اما در بخش میراث فرهنگی متاسفانه به علت عدم رسیدگی و مراقبتهای فنی لازم بسیاری از این آثار تاریخی که سرمایه ها و هویت منطقه را تشکیل می دهند و برای مردم نیز اهمیت زیادی دارند رها شده و در حال تخریب است که از آن جمله اثر قدیمی و تاریخی زیارتگاه مرتضی علی(ع) مربوط به دوره صفویه، قلعه ناصری، قلعه کمال آباد، قبرستان سنگان، تپه مرتضی علی، تپه قلعه ترشاب و غیره است.
وی تصریح کرد: در صورت عدم رسیدگی و احیا عملا در سالهای آتی این سرمایه ها از بین خواهد رفت.
بخشدار مرکزی خاش گفت: تخریب برخی از این آثار در سالهای اخیر بر اثر عوامل طبیعی، کشاورزی در حاشیه آثار، استفاده خوابگاهی توسط معتادان و عوامل دیگر روند فزاینده ای گرفته که ضرورت دارد مجموعه میراث فرهنگی استان نسبت به نگهداری و احیای این آثار که متعلق به یک ملت بوده و فرهنگ ما را تشکیل می دهد با حساسیت بیشتر اقدام کند.
شجاعی ادامه داد: در حوزه میراث فرهنگی نباید از نقش مردم و مسئولیت پذیری آنان غافل بود که بدین منظور احیا انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان به منظور معرفی عمق تاریخی منطقه و برخی فعالیتهای فرهنگی در این راستا گامی در جهت هر چه بهتر شناساندن و معرفی آثار تاریخی و طبیعی است.
ملک مسعود ریگی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاش نیز با اشاره به اینکه در این منطقه افزون بر 265 اثر تاریخی و طبیعی بکر و منحصر بفرد وجود دارد که حدود 70 اثر آن ثبت شده است، گفت: بخش مرکزی دارای 85 اثر تاریخی ثبت و شناسایی شده است که از این تعداد 20 اثر ثبت شده و 65 اثر شناسایی و در انتظار ثبت است.
شهرستان خاش با داشتن جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی مانند قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان، گل فشان طبیعی پیرگل، رودخانه های زیبای کارواندر و ایرندگان و کاواری، درختان سرو کهنسال، ارتفاعات تفتان، بیرک، مورپیش، سیاه بندان، پنج انگشت، قلعه های تاریخی ایرندگان، حیدرآباد، کمال آباد و برجک قدیمی بلوی گوهرکوه، چشمه های آب سرد و گرم و دریاچه طبیعی سردریا واقع در حاشیه تفتان و دهها اثر دیگر از قطبهای مهم گردشگری در سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 / 6081


وبلاگ «بخشدار: آثار گردشگری و تاریخی بخش مرکزی خاش نیازمند توجه دستگاه متولی است» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «khashman.blogfa.com» ندارد.