جای خالی جمعه سیاه در ایران نشریه خبرنگاران جوان ایرانی -


جای خالی جمعه سیاه در ایران

پست با عنوان «جای خالی جمعه سیاه در ایران» از وبلاگ «نشریه خبرنگاران جوان ایرانی» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

دیروز «جمعه سیاه» بود. برای آن هایی که در اروپا و آمریکا زندگی می کنند، «جمعه سیاه» واژه آشنایی است اما در ایران واژه نسبتا غریبی است. جمعه سیاه روزی است که فروشندگان، آتش به مال خود می زنند و تخفیف های واقعی و بسیار زیادی را برای مشتریان در نظر می گیرند. این تخفیف های رویایی باعث می شود که مردم ساعات زیادی در صف بایستند تا به رویای خرید برخی از کالاهای گران خود پایان  دهند. اگرچه روز جمعه در این کشورها تعطیل نیست، اما بیشتر کارمندان ترجیح می دهند مرخصی بگیرند و از این تخفیف های فوق العاده بهره مند شوند. البته در این روز کارفرمایان هم سخت نمی گیرند تا همه در این بزم خرید سهیم باشند. این اتفاق آنقدر بزرگ است که برخی از ایالت های آمریکا نظیر کالیفرنیا، این روز را تعطیل اعلام کرده اند.
البته این روز برای فروشگاه ها هم روز مبارکی است؛ چرا که از سال ۲۰۰۵ تا به امروز  شلوغ‌ترین روز خرید در آمریکاست و این فروشگاه ها می توانند سودهای کلانی به جیب بزنند. برای مثال، جمعه سیاه می‌تواند سود خالص فروشگاه زنجیره ای والمارت را از ۱۴ میلیارد به ۱۹ میلیارد دلار برساند.
«جمعه سیاه» همه ساله در آخرین جمعه ماه نوامبر برگزار می شود تا مردم خود را برای خریدهای کریسمس آماده کنند. بعد از این جمعه تنها یک ماه تا تعطیلات کریسمس باقی می ماند و این روز فرصت مناسبی است تا مردم خریدهای سال جدید خود را انجام دهند.
 

 
مرگ برای چند دلار تخفیف
با وجود این همه خوبی و سود دوطرفه خریدار و مصرف کننده، این روز پرتلفات هم است. در بسیاری از فروشگاه ها و کشورها، هجوم مردم برای خرید سبب شکسته شدن درها، ریخته شدن قفسه ها و صدمه دیدن کارمندان و حتی مرگ آن ها می شود. درگیری بین خریداران بر سر پارکینگ هم موضوعی کاملا عادی است. در سال ۲۰۰۸ جمعیتی نزدیک به دو هزار نفر از خریداران از ساعت پنج صبح مقابل درهای والمارت در نیویورک تجمع کردند. هنگامی که درهای ورودی باز شد، جمعیت هیجان‌زده به سمت فروشگاه هجوم بردند، درها را شکستند و سبب مرگ یکی از کارکنان جوان فروشگاه شدند. البته مرگ این جوان هم باعث نشد این جمعیت از خرید کردن دست بردارند و به خرید خود ادامه دادند.
سال ۲۰۱۱، یک زن برای دستیابی به محصولات مورد نظرش، به روی ۲۰ نفر اسپری فلفل پاشید که در نهایت این افراد راهی بیمارستان شدند. در همین سال فرد دیگری در والمارت کالیفرنیا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد.
این همه اتفاق سبب شد تا مجموعه پویانمایی South Park خشونت های این روز را موضوع یک فصل خود قرار دهد و نشان دهد که هر چه تخفیف بیشتر شود،خون بیشتر جلوی چشم خریداران را می گیرد.
 
 

 
 
جمعه سیاه در سایر کشورها
فرهنگ جمعه سیاه خیلی زود به دیگر کشورهای جهان نیز راه یافت و با نام های مختلفی هویت پیدا کرد. باکسینگ دی(Boxing Day) روزی است که در بازارهای انگلستان، کانادا، هنگ کنگ، استرالیا، نیوزیلند، کنیا، آفریقای جنوبی، گویان، ترینیداد و توباگو تخفیف های بالا داده می شود. در ایرلند و ایتالیا این روز را روز «سن استفان» می‌نامند. برای تجار، فروشندگان و کاسبان اروپا نیز باکسینگ دی روزی است که با بازگشت چشمگیر سرمایه همراه است.
 


وبلاگ «جای خالی جمعه سیاه در ایران» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «نشریه خبرنگاران جوان ایرانی» ندارد.