پدر شعر انقلاب درگذشت نشریه خبرنگاران جوان ایرانی -


پدر شعر انقلاب درگذشت

پست با عنوان «پدر شعر انقلاب درگذشت» از وبلاگ «نشریه خبرنگاران جوان ایرانی» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

وقت است تا بار سفر بر باره بندیم      دل بر عبور از سد خار و خاره بندیم
از هر کران، بانک رحیل آید به گوشم          بانک جرس برخاست، وای من، خموشم
حسین ممتحنی ، متخلص به حمید سبزواری، شاعر پیشکسوت حوزه انقلاب اسلامی، بامداد امروز 22 خرداد 1395 در سن 91 سالگی درگذشت.
 
هنوز برنامه ریزی دقیق برای برپایی مراسم تشییع و تدفین زنده‌یاد حمید سبزواری صورت نگرفته اما محسن ممتحنی فرزند وی از برپایی قطعی این مراسم در شهر سبزوار خبر داده است.

هرچند خانه قدیمی این شاعر انقلابی یکی از گزینه‌ها برای خاکسپاری است اما مسئولان شهر سبزوار در آرامستان عمومی این شهر مکانی ویژه برای وی درنظر گرفته‌اند.
 
حمید سبزواری، زاده 1304 در سبزوار است. پدرش، «عبدالوهاب»، پیشه‌ور ساده‌ای بود که قریحه شعری داشت. جدش، ملا محمدصادق ممتحنی، شاعری مردمی بود که «مجرم» تخلص می‌کرد. پدر و مادر حمید، شاید اولین استادان وی بودند. او جامع المقدمات را نزد میرزا حبیب جوینی خوانده‌بود. حاج آقا محمدعلی محمدی نیز از دیگر استادان وی بود. وی در نوجوانی شاهد فرهنگ‌ستیزی، خشونت و سرکوب احساسات مذهبی مردم توسط رضا شاه پهلوی بود. چهارده‌ساله بود که سرودن شعر را آغاز کرد. حمید جوان در آن سال‌ها به هر حزب و گروهی که فکر می‌کرد حامل حقیقت یا حامی محرومانند سری می‌زد، اما به‌سرعت درمی‌یافت که آن سراب‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند عطش عدالت‌خواهی و شوق استقلال‌جویی او را سیراب کنند، و سرخورده کنار می‌کشید.

حمید سبزواری در نتیجه کودتای 28 مرداد 1332 متواری و مخفی شد. لیکن بعداً خود را به شهربانی سبزوار معرفی کرد و چهار سال در وضعیت بلاتکلیفی و تعلیق گذاراند تا سرانجام تبرئه شد. از وی به عنوان شناسنامه زمانمند انقلاب یاد می‌شود زیرا کمتر حادثه یا رویداد منجر به انقلاب اسلامی است که انعکاس آن در شعر او نباشد.

زنده‌یاد سبزواری که در ابتدا به شغل معلمی مشغول بود، بعد از حوادث مرداد 1332 از آموزش و پرورش اخراج و سپس کارمند بانک بازرگانی (بانک تجارت پس از انقلاب) در تهران شد و سپس به شاعری روی آورد. وی صاحب مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است و نخستین شاعری است که کتاب شعرش با عنوان «سرود درد» در سال 1375 کتاب سال شناخته شد.

سبزواری سراینده بسیاری ار شعر‌های انقلابی چون «خمینی ای امام»، «بانگ خاوران»، «خجسته باد پیروزی» و سروده «همپای جلودار» وی با صدای استاد حسام‌الدین سراج و دکلمه مرحوم استاد فرج الله سلحشور اجرا شد.

تاکنون کتاب‌های «ی‍اد ی‍اران‌؛ م‍ن‍ظوم‍ه‌ای‌ در رث‍ای‌ س‍ردار ج‍ه‍ادگ‍ر ش‍ه‍ی‍د م‍ه‍ن‍دس‌ س‍ی‍د م‍ح‍م‍دت‍ق‍ی‌ رض‍وی‌»،«گ‍زی‍ده‌ ادب‍ی‍ات‌ م‍ع‍اص‍ر: م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر»، «ک‍اروان‌ س‍پ‍ی‍ده‌»، «س‍رودی‌ دی‍گ‍ر»،«سرود سپیده»، «سرود درد»، «دی‍وان‌ اش‍ع‍ار ح‍م‍ی‍د س‍ب‍زواری‌»، «تو عاشقانه سفر کن» و «به رنگ آمده دشمن اگر به جنگ نبرد» از سروده‌های وی منتشر شده‌اند.

همچنین، کتاب‌های «هنگامه تغزل‮‬»، «بازتاب حماسه کربلا در اشعار (نصرالله مردانی، حمید سبزواری، قیصر امین‌پور و مهرداد اوستا)‬»، «حال اهل درد»، «تجلی صور خیال در اشعار حمید سبزواری» و «از سبزوار تا سرزمین رویا» تاکنون در شرح سروده‌ها، شیوه شاعری و زندگی‌نامه این شاعر عرصه انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.


وبلاگ «پدر شعر انقلاب درگذشت» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «نشریه خبرنگاران جوان ایرانی» ندارد.