آغاز ابریشم کشی نوغانداران تربت حیدریه هندآباد خبر -


آغاز ابریشم کشی نوغانداران تربت حیدریه

پست با عنوان «آغاز ابریشم کشی نوغانداران تربت حیدریه» از وبلاگ «هندآباد خبر» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

رئیس اداره توسعه نوغانداری خراسان رضوی گفت: با رسیدن تخم نوغان به مرحله شفیره، نوغانداران این منطقه فعالیت ابریشم کشی از پیله تر را آغاز کردند.فرید سرجمعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال هفت هزار و 403 جعبه تخم نوغان بین نوغانداران استان های سه گانه خراسان توزیع شده که از این میزان پنج هزار و 470 جعبه سهم خراسان رضوی بود و هزار و 504 جعبه آن بین نوغانداران تربت حیدریه توزیع شده است.
وی هر جعبه تخم نوغان را حاوی 23 تا 25 هزار عدد تخم ذکر کرد و در خصوص مراحل تولید کرم نوغان و تبدیل آن به شفیره و نخ ابریشم گفت: از لحظه خروج جعبه تخم نوغان از سردخانه و توزیع آن بین نوغانداران که معمولا از پنجم فروردین آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد، تخم ها باید در دمای 15 تا 25 درجه، رطوبت بین 70 تا 85 درجه و 18 ساعت روشنایی و 6 ساعت خاموشی نگهداری تا بعد از 12 تا 13 روز به لارو یا کرم تبدیل شوند.
سرجمعی ضمن بیان اینکه کرم ها دارای پنج مرحله سن رشد و چهار دوره خواب هستند، افزود: بیشتر کرم ها پس از هر دو تا سه روز تغذیه، یک روز در خواب به سر برده و پوست اندازی می کنند.
وی گفت: کرم بین 26 تا 28 روز دوران تغذیه و خواب دارد و بعد از آن هشت روز طول می کشد تا به پیله تبدیل شود و در این مدت کرم های هر جعبه بین 600 تا 700 کیلو برگ خالص و یک تن برگ با شاخه مصرف می کنند.
وی افزود: کرمها بعد از خواب آخر که 36 تا 48 ساعت طول می کشد و در مرحله پنجم رشد، نزدیک به 470 کیلو برگ می خورند.
به گفته سرجمعی از هر جعبه تخم نوغان معمولا 40 کیلو پیله تر و از هر پنج تا 5.5 کیلو پیله تر، یک کیلو نخ ابریشم به دست می آید.
پیله تر به مرحله نخست تولید ابریشم گفته می شود که در آن شفیره یا پروانه زنده و عمر ماندگاری اش یک هفته است و اگر ظرف این مدت پیله با حرارت حدود 80 درجه به پیله خشک تبدیل نشود پروانه پیله را سوراخ کرده و از کیفیت ابریشم می کاهد.
همچنین میزان ماندگاری پیله خشک دو ماه است مشروط بر اینکه شرایط انبارداری و تهویه هوا مناسب باشد.
پرورش کرم ابریشم که نوغانداری خوانده می شود، با پیشینه 4500 سال در جهان از دیرباز در ایران نیز رواج داشته است.
بر اساس آمارهای موجود امروزه حدود 20 هزار هکتار توتستان در ایران وجود دارد که از این میزان 13 هزار هکتار در گیلان، 3400 هکتار در خراسان رضوی، سه هزار هکتار در مازندران و 600 هکتار مربوط به دیگر استانهای نوغان خیز است و سهم تربت حیدریه از این میزان هزار و 230 هکتار است.
تعداد بهره برداران کرم ابریشم(سالن پرورش) در خراسان رضوی، سه هزار و 102 نفر است که از این میزان هزار و 123 نفر در منطقه تربت حیدریه مشغول کار هستند.
مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.وبلاگ «آغاز ابریشم کشی نوغانداران تربت حیدریه» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «هندآباد خبر» ندارد.