سکونت بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار آوای شهروند -


سکونت بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار

پست با عنوان «سکونت بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار» از وبلاگ «آوای شهروند» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده گلستان از سکونت ۳۰.۴ درصد جمعیت شهری استان در محله‌ها و محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر از جمعیت شهری استان در این محدوده‌ها ساکن هستند.


به گزارش خبرگزاری آوای شهروند ، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ابراهیم مبارک قدم در نشست مقدماتی کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت ناکارآمد در استان که در محل دفتر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به مسایل و مشکلات موجود در این محدوده ها و اعمال سیاست های پاکسازی و یا حمایتی در سال‌های گذشته، نتایج خوبی در بر نداشته و سبب استقرار نامتعادل جمعیت در مراکز شهری و شکل‌گیری عرصه‌های نابسامان در اشکال مختلف شده است.


وی با اشاره به اینکه گسترش میزان جمعیت شهری ساکن در محدوده‌های هدف بازآفرینی، واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی متولی با پذیرش این موضوع می توانند سیاست‌های کنترلی و راهبردی در جهت پیشگیری از این معضل اتخاذ کنند.


مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینکه در مشروح قوانین و مقررات و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، موضوع جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها و ساماندهی بافت های حاشیه‌ای و نامناسب موجود و پیشگیری و کنترل نابهنجاری‌های عمومی ناشی از آن تاکید شده است، افزود: این سکونتگاه‌ها با آنکه سیمای آشفته و بی نظم در بخش‌های خاصی از شهرها به وجود می آورند، لطمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای را بر کل مجموعه شهر تحمیل می‌کنند.


مبارک قدم ادامه داد: عدم توجه به این مناطق سبب افزایش نفوذ آن در سطح وسیع تری از شهر می شود و برای کاهش سرعت این روند و چگونگی نحوه رسیدگی به مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، باید سیاست‌های کنترلی و لازم را، اعمال و به آنها توجه کرد.


وی، وجه مشترک این مناطق را، نداشتن اسناد رسمی و برنامه های شهرسازی بیان کرد و گفت: به علت شکل‌گیری این مناطق در خارج از محدوده های قانونی، ساخت و سازهای آن‌ها غیررسمی است و با مصالح غیر استاندارد، بی‌دوام و کم دوام و بدون رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت ساخته شده اند.


مبارک قدم، بیشتر ساکنین این مناطق را، مهاجران از شهرهای کوچک به بزرگ و از روستاها به شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: تصویب و شکل گیری کارگروه پیش بینی و پیشگیری، یکی از اقدامات موثر سبب پیشگیری از رشد این آسیب اجتماعی و توسعه و گسترش روند مهاجرت به این مناطق خواهد بود.


وی یادآورشد: این کارگروه از کارگرو‌ه‌های ستاد بازآفرینی شهری پایدار است که متشکل از 17 دستگاه اجرایی است که هدف آن جلوگیری از هدر رفت منابع و اغتشاش در ناحیه شهری بوده و سبب وفاق و همگرایی دستگاه‌های متولی می‌شود.


معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گلستان هم گفت: حضور مستمر، مداوم و نظارت در این گونه بافت‌ها توسط مدیران و تصمیم گیران، زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری و اقدامات خوب در این مناطق خواهد بود.


حسین شعبانی، حاشیه‌نشینی را یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم و از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری بیان کرد و گفت: ما هم باید به همین اندازه نسبت به این معضل دغدغه داشته باشیم.


وی، کنترل و برنامه‌ریزی برای رفع اینگونه معضلات را، کارآمدی دولت دانست و گفت: با ساماندهی حاشیه‌نشینی از طریق فعال‌سازی این کارگروه، امکاناتی در این مناطق برای بهره‌مندی ساکنین آن فراهم می‌شود و از رشد آن جلوگیری می‌کند.


وبلاگ «سکونت بیش از ۳۰ درصد جمعیت گلستان در بافت‌های فرسوده/ تشکیل کارگروه ستاد بازآفرینی شهری پایدار» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «آوای شهروند» ندارد.