کاهش ساعات درس دین و زندگی در مدارس اخبار و رویدادها -


کاهش ساعات درس دین و زندگی در مدارس

پست با عنوان «کاهش ساعات درس دین و زندگی در مدارس» از وبلاگ «اخبار و رویدادها» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

کشور جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه های دین مبین اسلام اداره می شود. یکی از اصول طرحریزی برنامه درسی در مدارس هر کشوری بر اساس جهان بینی آن جامعه صورت می گیرد. در کشور ما نیز برنامه درسی مدارس چه در نظام طاغوت و چه در نظام جمهوری اسلامی، از جهان بینی اعتقادی غافل نبوده است. در نظام آموزشی بعد از انقلاب بر اساس اعتقاد به کامل بودن دین اسلام، درس دین و زندگی و قرآن در برنامه درسی مدارس گنجانده شد و مربیانی نیز برای تدریس این کتب تربیت شدند. در ماه‌های پایانی سال 94 ، قانونی در وزارت آموزش و پرورش به تصویب رسید كه حجم قابل توجهی از ساعات آموزشی درس تعلیمات دینی و قرآن را كاهش می داد.[1] بر اساس این مصوبه، ساعات درس تعلیمات دینی و قرآن در پایه دهم از 4 ساعت به 2 ساعت , در پایه یازدهم از 3 ساعت به 2 ساعت و در پایه دوازدهم نیز از از 3 ساعت به 2 ساعت كاهش یابد. یعنی در مجموع ساعات این درس در مقطع دوم دبیرستان از 10ساعت به 6 ساعت یعنی حدودا به نصف كاهش می یابد. آنچه این طرح را برای دولت توجیه کرده است، جایگزینی برخی منابع درسی است که دولت قرار است در برنامه درسی دانش آموزان در سال تحصیلی 95-96 بگنجاند. اما آیا این دروس می توانند جایگزین درس دین و زندگی شوند؟ «فکر و سواد رسانه‌ای»، «سلامت و بهداشت»، «انسان و محیط زیست»، «مدیریت خانواده» و «سبک زندگی» و ... از جمله منابع درسی است که قرار است در مدارس تدریس شوند و یکی از راههای گنجاندن این دروس، کاهش ساعت برخی از دروس است و در این بین کدام درسها راحت تر حذف می شوند، آنچه مسلم است، درس تربیت بدنی قابلیت کاهش نداشته و حتی به خاطر نگاه بیرونی باید افزایش هم بیابد، درسهای تخصصی هم که قابلیت حذف ندارند ، پس آنچه می ماند، دروسی مانند دین و زندگی، قرآن و عربی می باشد که چون مقبولیت غربی هم ندارد می توان ساعت آنها را کاهش داد و به مرور به عنوان دروس اختیاری در برنامه درسی قرار داد و به جای آن دروسی مانند دروس بالا را قرار داد تا جامعه غربی از برنامه درسی ما رضایت مند شود. امیدواریم علما، روحانیون، جامعه معلمان و دانش آموزان و همه مردم خوب ایران اسلامی این اقدام ضد دینی و برپایه سکولاریزه کردن کشور را محکوم کرده و اجازه این امر را ندهند. رضا جامی، کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی


[1]مصوبه جلسه 923 شورای عالی آموزش و پرورش:


http://www.medu.ir/portal/home.php?ocode=100010876&;block=news&id=49534


وبلاگ «کاهش ساعات درس دین و زندگی در مدارس» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «اخبار و رویدادها» ندارد.