بخشی از محور آستارا-آقچای تعریض می شود آستارا نیوز -


بخشی از محور آستارا-آقچای تعریض می شود

پست با عنوان «بخشی از محور آستارا-آقچای تعریض می شود» از وبلاگ «آستارا نیوز» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

رئیس اداره راه و شهرسازی آستارا از تعریض بخشی از محور اصلی آستارا-آقچای در این شهرستان خبر داد.


 


انور بی نیاز روز چهارشنبه در جریان بازدید از محور یاد شده به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات تعریض بخشی از محور آستارا-آقچای شامل باند شمالی جاده کمربندی آستارا تا نیمه نخست سال جاری آغاز می شود.
وی با اشاره به اینکه 35 میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده است ، افزود: این عملیات با اضافه شدن یک باند به محور اصلی از سه راهی ویرمونی آغاز و به طول پنج و نیم کیلومتر به سمت شمال ادامه پیدا می کند.
وی با بیان اینکه تعریض محورهای مواصلاتی آستارا با هدف افزایش ضریب ایمنی و کاهش سوانح جاده ای انجام می شود ، اضافه کرد: همچنین عملیات تعریض بخشی از محور مواصلاتی از میدان شهدای گمنام تا سه راهی ویرمونی نیز انجام شده است.
بی نیاز با اشاره به گسترده بودن حجم این کار ، اظهار کرد: این عملیات به نوعی احداث بزرگراه محسوب می شود که به طول دو کیلومتر و با برآورد هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد ریال انجام می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه محور آستارا-آقچای به علت قرار گرفتن در مسیر تردد استان های شمال غرب کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است ، بیان کرد: ایمن سازی 15 نقطه پرتگاهی و نیز نصب علائم مختلف شامل مسیرنما ، فلش و علائم اخطاری و انتظامی از جمله اقدامات اخیر راهداران راه و شهرسازی آستارا برای داشتن جاده ای ایمن در محور مذکور است .
بی نیاز حفظ و حراست از حریم قانونی راه های اصلی ، فرعی و روستایی حوزه استحفاظی را یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف این اداره کل عنوان و بیان کرد: در این راستا عوامل راهداری همواره نسبت به نظارت و بازدید از محورهای ارتباطی اقدام و در صورت مشاهده هرگونه تخلف اعم از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم قانونی راه ، از طریق مراجع ذیربط با افراد خاطی برخورد می کنند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده و دارای 25 کیلومتر راه اصلی ، 148 کیلومتر راه روستایی و 15 کیلومتر بزرگراه است.


 


 


معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا گفت: با نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش ورود گردشگران به این شهرستان نظارت پلیس راه در محورهای برون شهری در امر کاهش سوانح جاده ای اهمیت دارد.


 


به گزارش خبرنگار ایرنا ، وحید پورحضرت روز چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی ترافیک شهرستان آستارا افزود: حمل و نقل و ترافیک برون شهری و درون شهری دو مقوله مهم و حساسی هستند که شایسته است اعضای شورای ترافیک در جهت اجرای مصوبات این نشست ها جدیت داشته باشند.
وی بر لزوم نظارت پلیس راه در محورهای برون شهری تاکید کرد و گفت: این حضور در راستای پیشگیری از سوانح جاده ای و کاهش تلفات می تواند بسیار تاثیرگذار و مهم باشد.
وی با بیان اینکه اداره راه و شهرسازی نیز در کنار پلیس راه را می تواند نقش مهمی را در جهت داشتن جاده ای ایمن ایفا کند ، اظهار کرد: دهیاران به عنوان پلیس های افتخاری راهور باید در کنترل و جلوگیری از بروز سوانح جاده ای به وظایف خود عمل کنند چرا که روستاهای آستارا به سبب جذابیت های متعدد همواره مقصد گردشگری بسیاری از هموطنان است.
وی در ادامه با اشاره به تعریض محورهای مواصلاتی آستارا ، گفت: تعریض محور آستارا-آقچای در دستور کار قرار گرفته و مطالعات لازم نیز بر روی پروژه مذکور انجام شده است.
پورحضرت رسیدگی به روشنایی معابر ، تشکیل شورای فرعی ترافیک ، نظارت بر پاکینگ ها ، کمپینگ ها و همچنین پایانه های مسافربری ، خط کشی معابر ، نظارت دقیق بر فعالیت آژانس ها و خودروهای سواری برون شهری را لازم خواند.
فرمانده انتظامی شهرستان آستارا نیز در ادامه با انتقاد از فعالیت آژانس های سرگردان ، گفت: آژانس های سرگردان و بدون مجوز در شهرستان آستارا توسط پلیس راهور توقیف می شوند.
سرهنگ رحیم مهدی زاده افزود: در راستای پیشگیری از جرایم احتمالی و مطابق مصوبه شورای ترافیک برخوردهای قانونی با رانندگان آژانس های بدون مجوز در آستارا آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه پلیس وظیفه ذاتی خود را در راستای ساماندهی آژانس ها انجام می دهد ، اضافه کرد: در این راستا از شهروندان خواستاریم از سوار شدن به آژانس های فاقد آرم و علایم مشخص از سوی سازمان حمل و نقل همگانی خودداری کنند.
366 دستگاه تاکسی شهری ، یکهزار و 500 دستگاه تاکسی تلفنی و 250 دستگاه تاکسی در محدوده 20 کیلومتری از شهر آستارا تا حومه به شهروندان خدمات لازم را ارائه می دهند.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.


 


 


رئیس اداره استاندارد شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، 33 گواهینامه انطباق وارداتی مطابق با استانداردهای ملی برای کالاهای مختلف صادر شد.


 


شاهرخ جعفری روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: اداره استاندارد شهرستان آستارا به منظور جلوگیری از صادرات کالاهای نامرغوب و همچنین در راستای نظارت بر اجرای استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی بر تمامی اقلام مشمول مقررات استاندارد اجباری نظارت کرده و تنها در صورت انطباق کالاها با استانداردهای ملی مجوز صادرات و واردات برای آنها صادر می کند.
وی صدور عمده گواهینامه های صادراتی را برای کالاهایی نظیر انواع کشمش و خرما عنوان و اضافه کرد: این کالاها در دو ماهه امسال به وزن 623 تن و به ارزش 26 میلیارد و 958 میلیون ریال بوده است.
جعفری با اشاره به اینکه تعداد گواهینامه های صادراتی در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد کاهش یافته، افزود: صادرات کالای دریافت کننده استاندارد از نظر وزن و ارزش اقتصادی به ترتیب 65 و 36 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد 33 گواهینامه انطباق وارداتی نیز در دو ماهه امسال در راستای حمایت از مصرف کننده و تولید کننده داخلی و بر اساس استانداردهای ملی برای ورود کالاها به کشور صادر شده است.
وی صدور عمده گواهینامه های وارداتی را برای کالاهایی نظیر انواع محصولات فولادی، خوراک دام و تخته فیبر ذکر کرد و گفت: این کالاها به وزن 14 هزار و 306 تن و به ارزش 104 میلیارد و 542 میلیون ریال بوده است.
رئیس استاندارد شهرستان آستارا افزود: واردات کالاهای استاندارد در دو ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد گواهینامه، وزن و ارزش به ترتیب 28 ، 18 و 58 درصد کاهش یافته است.
شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، از مبادی مهم صادرات و واردات کشور و نیز تردد اتباع خارجی محسوب می شود.


 


مدیر کل گمرک آستارا اعلام کرد: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال ، 64 هزار تن کالا به ارزش اقتصادی 28 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.


 


به گزارش خبرنگار ایرنا، رسول امیدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: عمده کالاهای صادر شده شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصول های معدنی و فلزی بوده است.
وی مقصد این کالاها را کشورهای جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه ذکر و اظهار کرد: همچنین طی این مدت پنج هزار و 564 تن کالا به ارزش 20 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.
وی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 45 درصد کاهش و از حیث ارزش نیز 107 درصد افزایش داشته است.
امیدی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.
وی ادامه داد: در مدت یادشده، 33 هزار تن کالا به ارزش 110میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده است.
وی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان، ماشین ها، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصول های کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.
امیدی ادامه داد: در این مدت 31 هزار تن کالا به ارزش 12 میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده که از لحاظ وزن چهار درصد افزایش داشته است.
وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن ، ماشین ها و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.
وی اظهار داشت: همچنین طی این مدت 161 هزار و 717 تن کالا به ارزش 908 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.
امیدی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصول های کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.
مدیر کل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد ترددکنندگان از این مرز را در فروردین و اردیبهشت ماه امسال 118 هزار و 939 نفر ذکر و بیان کرد: تعداد ترددکنندگان خروجی و تعداد ترددکنندگان ورودی مرز زمینی آستارا در این مدت به ترتیب سه و یک درصد کاهش داشته است.
وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا طی این مدت را مبلغ 61 میلیارد و 173 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزایش یافته است.
گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به 800 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.


وبلاگ «بخشی از محور آستارا-آقچای تعریض می شود» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «آستارا نیوز» ندارد.