حق حاکمیت ارمنستان و روسیه در توافقنامه سیستم دفاع ضدهوایی رعایت شده است رادیو ارمنی معاونت برون مرزی صداوسیما -


حق حاکمیت ارمنستان و روسیه در توافقنامه سیستم دفاع ضدهوایی رعایت شده است

پست با عنوان «حق حاکمیت ارمنستان و روسیه در توافقنامه سیستم دفاع ضدهوایی رعایت شده است» از وبلاگ «رادیو ارمنی معاونت برون مرزی صداوسیما» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و این سایت هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

به گفته سخنگوی حزب حاکم جمهوری خواه ارمنستان توافقنامه ارمنستان و روسیه برای ایجاد سیستم یکپارچه منطقه ای دفاع ضد هوایی هیچ ارتباطی با قره باغ کوهستانی ندارد.


ادوارد شارمازانف سخنگوی حزب حاکم جمهوری خواه و معاون مجلس ملی ارمنستان معتقد است که هر شخص آگاهی پس از مطالعه متن توافقنامه ارمنستان و روسیه پیرامون ایجاد سیستم یکپارچه منطقه ای دفاع ضد هوایی تردیدی در حفظ حق حاکمیت ارمنستان و نیروهای مسلح این کشور در بخش دفاع ضد هوایی نخواهد داشت.


شارمازانف در پایان نشست شورای اجرایی حزب حاکم ارمنستان در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت."بلاروس و قزاقستان توافقنامه ایجاد سیستم مشترک دفاعی با روسیه به امضا رسانده اند، در حالیکه موضوع توافقنامه ارمنستان و روسیه ایجاد سیستم دفاعی یکپارچه است."


معاون رئیس مجلس ملی ارمنستان افزود."یکپارچه بودن به معنای حفظ حق حاکمیت طرفین است. دیدگاه های موجود در مورد واگذاری اداره سیستم دفاع ضد هوایی نیروهای مسلح ارمنستان به روسیه و یا اداره آن به صورت مشترک واقعیت ندارد. این سیستم ضد هوایی یکپارچه بوده و مشترک نیست و نیروهای مسلح جمهوری ارمنستان استقلال خود را حفظ می کنند."


هاکوپ بادالیان تحلیلگر امور سیاسی افزایش مشارکت روسیه در تصمیمات محوری برای ارمنستان را بویژه پس از تحولات ماه آوریل نگران کننده می داند.


این تحلیلگر ارمنی معتقد است."جمهوری آذربایجان برای ارمنستان تهدید محسوب می شود و روسیه به عنوان متحد ارمنستان این کشور را شریک راهبردی خود می داند. به عبارت دیگر شاهد تضاد بزرگی در منافع هستیم و این سئوال مطرح می شود که در برخورد ارمنستان و روسیه در قبال این تهدید چگونه خواهد بود. ما باید به این تهدید پاسخ دهیم و روسیه باید منافع بلندمدت خود را در نظر داشته باشد."


شارمازانف همچنین تاکید کرده است که این توافقنامه ارتباطی با قره باغ ندارد.


وی تاکید کرد."درباره ارتباط این توافقنامه با قره باغ بسیار سخن گفته شده است. اما من به صورت رسمی اعلام می کنم در این توافقنامه هیچ کلمه یا عبارتی درباره قره باغ وجود ندارد. هیچ محدودیتی در سیستم دفاع ضد هوایی نیروهای مسلح ارمنستان و جمهوری قره باغ وجود ندارد."


به اعتقاد شارمازانف توافقنامه سیستم یکپارچه دفاع ضد هوایی امکان بهره گیری ارمنستان از توانایی های سیستم دفاع ضد هوایی روسیه را که ارمنستان فاقد آن است، فراهم می آورد.


سخنگوی حزب حاکم ارمنستان افزود."موضوع توافقنامه اداره یکپارچه سیستم دفاع ضد هوایی در عملیات رزمی است. در زمان صلح این سیستم توسط یگان های ملی فرماندهی می شود. به عبارت دیگر نیروهای روس تابع روسیه و نیروهای ارمنی تابع ارمنستان می باشند."        


وبلاگ «حق حاکمیت ارمنستان و روسیه در توافقنامه سیستم دفاع ضدهوایی رعایت شده است» به صورت خودکار از وبلاگهای معتبر فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 98 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای مطلب «رادیو ارمنی معاونت برون مرزی صداوسیما» ندارد.